HINDUSKI OPTYMISTA
(Ray i Wanda Ellis, „Swami Wiwekananda w Waszyngtonie, The Vedanta Kesari, 1991, s. 369–70.)
[Washington Times, 2 listopada 1894]
Wiwe Kananda Porównuje Religie i Rozmawia O Reinkarnacji
(Niezapisany wykład reklamowany jako „Karma i reinkarnacja”, wygłoszony w Kościele Ludowym w niedzielę 28 października 1894 r.)
Według mnicha brahmińskiego Wiwe Kanandy, który wczoraj wieczorem przemawiał do sporej publiczności w Metzerott Hall, optymizm jest cechą wiary Arjów i Hindusów w odróżnieniu od religii zachodnich. Jego tematem była reinkarnacja. Duża część jego wykładu poświęcona była porównaniu języka hinduskiego z doktryną chrześcijańską.
Aby zilustrować zasadę reinkarnacji, porównał ludzkie ciało do rzeki. Każda kropla wody przepływa dalej i zostaje zastąpiona inną. Zauważył, że cały zbiornik wodny zmienia się całkowicie w ciągu kilku chwil, ale nazywamy go tą samą rzeką. W ten sam sposób cząstki ciała są stale zastępowane przez inne i przez dwa dni nie mamy tego samego ciała, a mimo to zachowujemy naszą tożsamość.
Hindusi wierzą, że duch pozostaje taki, że dana osoba może po śmierci doznać innej, bardziej nagłej i gwałtownej zmiany, a mimo to przenieść swoje istnienie do innego miejsca we wszechświecie, na jakąś inną planetę lub gwiazdę, a następnie przyjąć znowu ciało cielesne lub jakiegoś innego rodzaju.
Powiedział, że nie powinno się rozmawiać o grzechu. Błędy przeszłości powinny być wykorzystywane jedynie jako wskazówka na przyszłość i nigdy nie należy się nad nimi użalać. Kiedy wyciągniemy z nich lekcję, należy o nich zapomnieć.
„Zapal światło” – powiedział – „nie siedź w ciemności i smutku. Zawsze postępuj lepiej i bądź szczęśliwy”….